LEZZETLİ, DOYURUCU VE SAĞLIKLI

Sözcü Gazetesi, 17 Ağustos 2014

Yakın zamanda popüler hale gelen Çeşme Alaçatı’da bulunan Hacımemiş Mahallesi, gerek taş evleri ile gerekse lokantalarıyla Alaçatı’ya farklı güzellikler kattı. Eflatun tam bir aile işletmesi. Nalan Hanım’ın mutfağından çıkan lezzetler, mevsime ve Nalan Hanım’ın ruh haline göre her gün değişiyor.

Kendine has ev yemekleri

Bunlardan biri ise son zamanlarda dikkatleri üzerine çeken ve sosyetenin vazgeçilmezi olan Eflatun… Kendine has ev yemekleri Alaçatı’da bir anda bütün dikkatleri üzerine çekti… Kışın bile doluluğunu koruyan yerlerden biri olan Eflatun, aynı zamanda Alaçatı’da alternatif mekanlardan biri.

Bü­tün ye­mek­le­ri ken­di ya­pı­yor

So­kak­ta­ki ma­sa­la­rı ve av­lu­sun­da otur­ma im­ka­nıy­la or­tam açı­sın­dan çok ke­yif­li bir yer ol­du­ğu gi­bi me­ze­le­ri ­de gün­lük ola­rak ha­zır­la­nı­yor. Me­ze­ler ha­ri­cin­de et ve ba­lık çe­şit­le­ri ve ma­kar­na al­ter­na­tif­le­ri var. Yak­la­şık iki yıl­dır Ala­ça­tı­’da hiz­met ve­ren Ef­la­tu­n’­un ev sa­hip­li­ği­ni ya­pan ve bü­tün ye­mek­le­ri­ ti­tiz bir şe­kil­de ken­di el­le­riy­le ge­len müş­te­ri­le­ri­ne tek tek su­nan Na­lan Fi­liz­ko­ca­oğ­lu, Söz­cü Pa­za­r’­a ye­mek­le­ri­ni na­sıl ha­zır­la­dı­ğı­nı an­lat­tı.

Özel arpa şehriyeli salata

“Her gün halden aldığımız taze deniz mahsüllerini gelen misafirlerimize sunuyoruz. Özel olarak arpa şehriye ile yaptığımız salata çok seviliyor. Robespierre yanı sıra Deniz mahsüllerimiz çok tercih ediliyor. Karideslerini Bodrum’dan getirttiğim, özel olarak hazırladığım ahtapot ızgara, kalamar dolmamız çok güzel. Üç peynirli, çok tercih edilen bir mezemiz.

Ana yemekleri denemek isterseniz eğer çok özel hazırladığım lezzetli köftem olduğunu söylemeliyim. Ayrıca, bonfilemiz de çok güzel, tavsiye ederim. Et olarak ise yaz ayları için keyifli bir tercih olarak Robespierre’i denemenizi öneririm. İnce kesilmiş antrikot dilimleri üstüne roka ve parmesanla servis edilen bu yemek, hem lezzetli hem doyurucu hem de sağlıklı bir alternatif. Daha sade bir lezzet tercih etmek isterseniz, o zaman patlıcanlı makarnayı
deneyebilirsiniz.”

Evren ABDULLAHOĞLU

Haberin adresi: http://hayat.sozcu.com.tr/eflatun-13469/