HACIMEMİŞ’TE ALTERNATİF BİR ADRES… EFLATUN

NeredeYesek.Net

Alaçatı’ya özellikle yaz dönemiyle birlikte yeni bir çok yer açıldı. Kışın bile kalabalığını koruyan bir yer olduğundan Alaçatı‘da alternatifler yerler görmek keyif veriyor. Eflatun’da Hacımemiş mahallesi tarafına 2013 yazının sonuna doğru açılan yerlerden biri. Sokaktaki masaları ve avlusunda oturma imkanıyla ortam açısından çok keyifli bir yer.

Menüsü Asma Yaprağı ve Dutlu Kahve‘de olduğu gibi o gün olan mezelerden  seçebileceğin şekilde düzenlenmiş. Günlük mezeler haricinde et ve balık çeşitleri ve makarna alternatifleri var.

Meze olarak girit kabaklı lor peynirli ve süzme yoğurtlu mezeyi denemeni tavsiye ederim. Bizim gibi Ege mutfağının mezelerine alışık kişiler için bile değişik ve lezzetli bir mezeydi. Ege yemeklerini seviyorsan kabak çiçeği dolması, enginar bakla gibi lezzetleri de burada bulabilirsin. Mezelerin hepsi lezzetliydi ancak evde de bu mezeleri yemeğe alışık biri olarak beni çok etkilemedi. Asma Yaprağı ege mezeleri sunan yerler arasında Alaçatı’daki favorim olmaya daha yakın.

Ana yemekleri denemek istersen deniz mahsullü linguininin çok lezzetli olduğunu söylemeliyim. Hem deniz mahsülleri boldu hem de sosu çok lezzetliydi. Daha sade bir lezzet tercih etmek istersen, o zaman patlıcanlı makarnayı deneyebilirsin.

Et olarak ise yaz ayları için keyifli bir tercih olarak Robespierre’i denemeni öneririm. İnce kesilmiş antrikot dilimleri üstüne roka ve parmesanla servis edilen bu yemek, hem lezzetli hem doyurucu hem de sağlıklı bir alternatif.

Müziklerinin ve ortamının huzur veren enerjisi ve Alaçatı’da daha rahat bir şekilde sokakta oturma imkanıyla Hacımemiş’te alternatif bir mekan Eflatun. Tuval, Asma Yaprağı, Agrilia gibi klasikleri denediysen ve yeni yerler arıyorsan, işletmecilik anlamında biraz toy bir yer olduğunu kabul edip beklentilerini çok yüksek tutmayarak Eflatun’u da deneyebilirsin.

Eflatun – Hacı Memiş Mah. 2012 Sok. No.9 Alaçatı, Çeşme İzmir

Kaynak: http://www.neredeyesek.net/2014/07/09/hacimemiste-alternatif-bir-adres-eflatun-alacati-cesme-izmir/