EFLATUN – ALAÇATI (HACI MEMİŞ MAHALLESİ)

YouFoodist

Alaçatı’nın popüler mekanlarının çoğu bu sene Hacı Memiş Mahallesi’nde. Bunlar arasında en ilgimizi çeken yerlerden biri de Eflatun. Eflatun tam bir aile işletmesi. Nalan hanımın mutfağından çıkan lezzetler, mevsime ve Nalan hanımın ruh haline göre her gün değişiyor. Meze barı ise tek kelimeyle muazzam. Gittiğimizde fellah köfte, ciğer, kabak çiçeği dolması, yaprak sarma, mücver, yoğurtlu Girit kabağı, semizotu, lorlu kabak, pancar, fava, humus, deniz börülcesi, ahtapot salata, karides salata ve atom meze barında yerini almıştı.

Eflatun-Mezeler

Taptaze mezeler arasından ciğer, kabak çiçeği dolması, humus, lorlu kabak ve labneli patlıcanı seçiyoruz. Mezelerin hepsi birbirinden lezzetli. Hepsi Ege usülüyle hazırlanmış. Yaprak ciğer ince patates dilimleriyle servis ediliyor. Özellikle tavsiye ederiz. Bizim denediklerimizin hepsi çok güzeldi. Eminiz ki diğer mezeler de aynı lezzette ve tazeliktedir. Çok memnun kaldık.

Eflatun-Mezeler1

Eflatun’da finali harika bir yemekle yapıyoruz. Menüde olmamasına rağmen bir çok günlük yemek çıkıyor Eflatun’da. Moules Marinière benzeri bir yemek seçiyoruz. Adını da Nalan Marinière koyduk. İçerisinde sadece midye değil, aynı zamanda istiridye ve böcek var. Tadı, kıvamı, tazeliği harika. Sahanda domatesli sos ile birlikte servis edildiği için uzun süre sıcak kalıyor. Çeşme’ye gelirseniz Eflatun’a kesinlikle uğrayın ve kabuklu deniz ürünlerini seviyorsanız bı yemeği deneyin. Çok memnun kaldık.

Eflatun-Kabuklu